Dlaczego sowy dobrze widzą w nocy?

sowa - wikimediaOdpowiedzialna jest za to budowa oka, w którym dominują pręciki, umożliwiające widzenie przy słabym świetle. Czopki (dzięki którym postrzegane są kolory) są w mniejszości – stąd większość gatunków sów widzi świat jako czarno-biały. Oczy są duże, źrenice mogą się rozszerzać i siatkówka wychwytuje niewielkie ilości światła, które są niewystarczające dla innych zwierząt. Ponadto, za siatkówką znajduje się warstwa odblaskowa (błona), która odbijając światło zwiększa zdolność widzenia w zmroku, a zarazem powoduje charakterystyczne świecenie oczu tych ptaków.

Oczy sowy usytuowane są z przodu głowy, a nie po bokach jak u większości ptaków, a pole widzenia prawego i lewego oka nakładają się na siebie. Pozwala to na bardzo dobrą obserwację tego co znajduje się przed sową oraz na widzenie w trój wymiarze (wysokość, szerokość, głębia). Gałki oczne mają ograniczoną możliwość ruchu, co jest rekompensowane bardzo dużą ruchliwością głowy.

Należy wspomnieć, że wbrew powszechnym opiniom sowy doskonale widzą w dzień i pewne gatunki właśnie wtedy polują (np. podczas karmienia piskląt). Z kolei w całkowitych ciemnościach sowy są ślepe, wykorzystują wtedy swój doskonały słuch, pozwalający na poruszanie się w takich warunkach. Uszy u niektórych gatunków są umiejscowione na głowie asymetrycznie (na różnych wysokościach) co ułatwia lokalizować ofiarę za pomocą słuchu (dźwięk do uszu dociera nierównocześnie).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.